بیانیه انجمن زنان مریوان در ارتباط با خودکشی فریناز خسروانی

خودکشی فریناز خسروانی مصداق بارز خشونت و نابرابری علیه زنان در ایران می‌باشد

در جامعه‌ای که مبنی بر مناسبات نابرابر و بی‌عدالتی علیه زنان روز به روز بیشتر و ملموس‌تر می‌شود و در دنیای نابرابر اعم از جنسی، ملی، طبقه‌ای و … نه تنها خشونت‌ها افزایش و شدت می‌یابند بلکه تمامی سطوح جامعه را دربر گرفته و فجایعی تاریخی از نوع به قتل رساندن زنان، خودکشی زنان و استثمار انسان توسط انسان را می‌آفریند.
خشونت علیه زنان که برخواسته از جامعه‌ای مردسالار و نابرابر می‌باشد، تاریخی به درازای بشریت داشته و تا به امروز این خشونت اقتدارطلب زنان را با احکامی غیرانسانی و با شیوه‌های ددمنشانه مورد تجاوز، قتل و کشتار قرار داده و آنها را از حقوق ابتدایی خویش که زیستن مانند انسان و عاری از هرگونه ستم است منع کرده. در چنین نگاهی با چنین شاخص‌هایی مانند تجاوز، قتل، خودکشی، دست درازی، زنجیر کردن به وسیله ارزش‌های سنتی و توخالی، به بردگی کشیدن، ناموس خطاب کردن و نگرش نابرابر نسبت به زنان و عاری از اصول انسانی، جلوه‌ها و اشکال گوناگون ستم جنسی در کامل‌ترین شکل خود نمود پیدا کرده و زمینه ستبر و ابزار مورد تجاوز قرار دادن، کشتن و خودسوزی بی‌شمار آنها را فراهم می‌کند. درسال گذشته مرگ سحر چوینی و شیدا حاتمی و اعدام ریحانه جباری و اسید پاشی بر زنان در اصفهان و… و امروز نیز خودکشی فریناز خسروانی مصداق بارز خشونت و نابرابری علیه زنان در ایران می‌باشد.

نبود امنیت چه در خانه و چه در بیرون از خانه برای زنان، از جمله مواردی می‌باشد که مرگ زنان زیادی را به دنبال داشت، این در حالیست که نه تنها ارگان‌ها و نهادهای مسئول در خصوص مسائل زنان هیچ اقدامی برای این فجایع و راه‌حل آن نکرده، بلکه روز به روز شاهد چنین مواردی از خشونت علیه زنان در ایران و علی‌الخصوص در کوردستان می‌باشیم. در همین راستا ما فعالین زنان شهرستان مریوان ضمن محکوم کردن مرگ فریناز خسروانی و دیگر زنان به هر دلیلی، ضمن درخواست همدلی از تمامی فعالین، انجمن‌ها و مسئولین خواستار پیگیری هر چه سریعتر خواسته‌های زیر از مسئولین مربوطه می‌باشیم:

١- رسیدگی سریع به پرونده فریناز خسروانی و محکوم نمودن عاملین ومسببین مرگ وی

٢- ایجاد امنیت همه جانبه برای زنان چه در خانه و اجتماع

٣- ایجاد خانه‌های امن برای زنان نیازمند

٤- و از همه مهم‌تر سیاسی و ضدامنیتی تلقی نکردن فعالیت‌های مدنی زنان خصوصا در کُردستان جهت خدمت همه جانبه و آگاهی به زنان

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s